Bolończyk kolorowy

bolończyk Kolorowy

Jedna z ras psów należąca do grupy psów ozdobnych i do towarzystwa, która jest rasą ciągle w fazie stabilizowania i jest bardzo zróżnicowana pod względem eksterieru. Ta niezatwierdzona rasa psów została uzyskana w Rosji w XX wieku w wyniku krzyżowania popularnej bolonki francuskiej (bichona lub bolończyka) z innymi rasami.  Umaszczenie Bolończyka kolorowego jak sama nazwa wskazuje różnorodne oprócz czysto białego (znaczenia do 30% powierzchni ciała są dopuszczalne). Charakteryzuje się on falującym włosem, który nie przylega do ciała. Największą popularnością cieszy się w Niemczech, Rosji, Czechach oraz Słowacji. Jeśli chodzi o Polskę to zdobywa ona coraz to większe uznanie oraz rzeszę miłośników.

długość życia

Przeciętna długość życia Bolończyka kolorowego
waha się w granicach 12 - 15 lat. 

ciężar ciała

Masa ciała dorosłego Bolończyka kolorowego
mieści się w granicach 2,5 - 5 kg.

WYSOKOść

Wysokość ciała dorosłego Bolończyka kolorowego
waha się w granicach 24 - 26 cm.

rodzinny

Uwielbia być w bezpośrednim kontakcie ze swoim właścicielem oraz jego rodziną.

serdeczny

Miłujący wszystkich wokół siebie. Dzięki temu nikt w jego okolicy nie będzie się nudzić, ani czuć się samotnie.

radosny

Bardzo wesoły. Skoczny i żywy. Skory do wszelkich zabaw. Uwielbia uczyć się wszelkich sztuczek cyrkowych. 

Mała Dixi

radość życia

najlepszy kompan i przyjaciel 

Bolończyk kolorowy jest to pies, który może wytrzymać leżąc na poduszce cały dzień, pod warunkiem, że jeo ukochany właściciel robi to razem z nim. Jednak jeśli tylko opiekun zdecyduje się na spacer albo na wycieczkę samochodem to nie pozostanie od dłużny
i wybierze się razem z nim. Nawet żadna brzydka pogoda albo przeciwności losu tego nie zmienią. Podczas spaceru nie będzie on uciekał - będzie starał się trzymać blisko swojej gromady. Dorosły pies z łatwością dotrzyma kroku - nie ma żadnej potrzeby noszenia go na rękach. 

Bolończyk kolorowy jest to pies o wielkim temperamencie. Jest bardzo żywy, dlatego wszelkie kynologiczne sporty, w których liczy się szybkość, wytrwałość i zwinność są dla niego doskonałym wyzwaniem. Jego skoki wzwyż i w dal są godne podziwu. Już jako szczeniak w wieku trzech miesięcy jest w stanie wskoczyć na sofę bez najmniejszego kłopotu. Może to zostać z ogromnym powodzeniem wykorzystywane w konkursach Agility.

Bolończyk kolorowy przy dobrej kondycji zdrowotnej dożywa wieku 12-15 lat. Jeśli tylko będziesz się dobrze rozumieć ze swoim małym kolorowym przyjacielem, otrzymasz dużo radości życia przez wiele lat.